LweoNepal

Essay about Coronavirus in Nepali

कोरोनाभाइरस को बारे नेपलीमा निबन्ध

Essay about Coronavirus in Nepali

कोरोनाभाइरसले पृथ्वी र जीवित चीजहरूको संरचना र चक्र पूर्ण रूपमा परिवर्तन गरेको छ। कोरोनाभाइरस, COVID-19 को रूपमा पनि चिनिन्छ, यो अचानक उद्रेक भाइरस   होइन, यस  भाइरसको लामो इतिहास  छ । कोरोनाभाइरस पहिलो चोटि 1930 s० को दशकमा पत्ता लागेको थियो जब पालेको कुखुराको गम्भिर श्वासप्रणाली संक्रमण संक्रामक ब्रोन्काइटिस भाइरस (IBV) द्वारा देखाइएको थियो। जबकि, मानव कोरोनाभाइरसहरू 1960 s को दशकमा पत्ता लागेको थियो। आईबीभी जस्तो भाइरसहरूको यो नयाँ समूह हो, तिनीहरूको विशिष्ट आकृतिविहीन उपस्थिति पछि येनिहरु lai कोरोनाभाइरस भनेर चिनिन थाल्यो। ह्युमन कोरोनाभाइरस २२  ई र मानव कोरोनाभाइरस ओसी 43 पछिल्लो दशकहरूमा अध्ययन गर्न जारी रह्यो। Coronavirus तनाव B814 हराएको थियो। कुन  कोरोनाभास आहिलेको ,मानव कोरोनाभास थियो भनेर थाहा छैन। अन्य मानवीय कोरोनाइरसहरू त्यसबेलादेखि पहिचान गरिएको थियो,  2003 मा सार्स-CoV, 2004 मा HCoV NL63, 2004 मा HCoV HKU1, २०१२ मा MERS-CoV, र 2019 मा SARS-CoV-२ समावेश छ।

कोरोनाभाइरस रोग २०१ 2019 (COVID ‑ 19) एक संक्रामक रोग हो जुन गम्भिर तीव्र श्वसन सिन्ड्रोम कोरोनाभाइरस २ (सार्स-COV -२) को कारणले हुन्छ। यो पहिलो चोटि डिसेम्बर 2019  मा चीनको वुहान, हुबेईमा पहिचान भयो र चलिरहेको महामारीको परिणाम हो। 17 अगस्त २०२० सम्म 188 देश र क्षेत्रहरूमा 21.5 मिलियन भन्दा बढी घटनाहरू रिपोर्ट गरिएको छ, जसको परिणाम स्वरूप 773,००० भन्दा बढीको मृत्यु भएको छ।  13.5 million मिलियन भन्दा बढी मानिस पुन: प्राप्ति भएका छन्। कोविड -19 को लक्षणहरू परिवर्तनशील हुन्छन्, समान संक्रमणका मानिससँग फरक फरक लक्षणहरू हुन सक्छन्, र तिनीहरूको लक्षणहरू समयसँगै परिवर्तन हुन सक्दछन्। उदाहरण को लागी, एक व्यक्ति लाई उच्च ज्वरो, खोकी, र थकान हुन सक्छ, र अर्को व्यक्ति रोग को शुरुवात मा कम ज्वरो हुन सक्छ र एक हप्ता पछि सास फेर्न गाह्रो हुन सक्छ। COVID-19 का सबै लक्षणहरू विशिष्ट छैनन्, जसको मतलब तिनीहरू अरू केही रोगहरूमा पनि देखा पर्दछ। यद्यपि वैज्ञानिकहरूले रिपोर्ट गरे कि कोरोनाभाइरसका सामान्य लक्षणहरूमा ज्वरो, खोकी, थकान, मांसपेशी दुख्ने, र बान्की, र / बान्ता, पखाला, सास लाग्ने समस्या,सास गन्ध र स्वाद गुमाउनु पर्छ।

 धुने हातले आँखा, नाक, वा मुख छोएर।COVID-19 गम्भिर तीव्र श्वसन सिन्ड्रोम कोरोनाभाइरस 2 (SARS-CoV-2) भाइरस तनावको संक्रमणको कारण हुन्छ। व्यक्तिहरू प्राय: संक्रामक हुन्छन् जब तिनीहरूले लक्षणहरू देखाउँदछन् (हल्का वा गैर-विशिष्ट लक्षणहरूसमेत), तर लक्षणहरू देखा पर्नु भन्दा दुई दिन सम्म संक्रामक हुन सक्छ (प्री-लक्षणात्मक प्रसारण)। तिनीहरू अनुमानित सातदेखि बाह्र दिन मध्यम मामिलाहरूमा र औसत दुई हप्ता गम्भीर मामिलाहरूमा संक्रामक रहन्छन्। कुनै पनि लक्षणहरू (एसिम्प्टोमेटिक ट्रान्समिशन) नदेखाई मानिसहरूले भाइरस सार्न पनि सक्छन्, तर यो स्पष्ट हुँदैन कि कति पटक यो हुन्छ। जुन २०२० को समीक्षाले पत्ता लगायो कि संक्रमित मानिसहरू एसिम्प्टोमेटिक हो। कोवीड ​​19 मुख्यतया मानिसहरूमा सम्पर्कमा हुँदा र एक सकमित व्यक्तिको द्वारा उत्पादित सानो थोपाहरू, खान्की, छींकिएको (coughing), कुरा गरिरहेको bata sarxa.  WHO ले १ मिटर (3 फिट) सामाजिक दूरीको सिफारिश गर्दछ; भने, रोग नियन्त्रण र रोकथामको लागि अमेरिकी केन्द्रहरू (CDC) ले २ मिटर (16 फिट)सिफारिश गर्दछ।
किनकि कोरोनाभाइरस खतरनाक देखिन्छ (छ), यो भाइरसको परीक्षणको महत्त्वपूर्ण छ। भाइरसको प्रभाव न्यूनीकरणको लागि परीक्षण गररनु र परीक्षण को क्षेत्र बढाउनु आवश्यक छ। डब्ल्यूएचओ ले यस रोगका लागि धेरै परीक्षण प्रोटोकल प्रकाशित गरेको छ। परीक्षणको बिधि वास्तविक समय रिभर्स ट्रान्सक्रिप्शन-पोलिमरेज चेन रिएक्शन (RRT-PCR) हो। परीक्षण सामान्यतया नासोफरेन्जियल स्वाब द्वारा प्राप्त श्वसन नमूनाहरूमा गरिन्छ; जहाँसम्म, एक नाक swab वा sputum नमूना पनि परिणामहरू प्रयोग हुन सक्छ सामान्यतया केही घण्टा देखि दुई दिन भित्र उपलब्ध हुन्छन्। भाइरस  परीक्षणको लागि रक्त परीक्षणहरू प्रयोग गर्न सकिन्छ, तर यसको लागि दुई रगत नमूनाहरू दुई हप्ताको दूरीमा लिन आवश्यक पर्दछ, र नतीजाको तत्काल मूल्य हुँदैन। समुदायको स्तरमा प्रभाव न्यूनीकरणका लागि रोकथामको उपाय अपनाउने भाइरसको परीक्षण पनि त्यस्तै महत्त्वपूर्ण छ। एक COVID-19 खोप चाँडो भन्दा चाँडो 2021 सम्म अपेक्षित छैन। खोप बिना, अन्य प्रोफिलैक्टिक उपायहरू, वा प्रभावकारी उपचारहरू द्वारा महामारी शिखरलाई घटाउने र ढिलाइ गर्ने कोशिश गरिरहेको छ, जसलाई "वक्र चाप्ने" भनिन्छ। यस यस विधिमा संक्रमण दरलाई ढिलो गरी स्वास्थ्य सेवाहरूको जोखिम कम गर्न, वर्तमान केसहरूको राम्रो उपचारको लागि अनुमति दिँदै, र प्रभावकारी उपचार वा खोप उपलब्ध नभएसम्म थप केसहरूमा ढिलाइ गरेर गरिन्छ। संक्रमणको सम्भावना कम गर्नका लागि रोकथामकारी उपायहरू भनेको घरमा बस्नु, सार्वजनिक रूपमा मास्क लगाउनु, भीडभाड ठाउँबाट अलग रहनु, अरूबाट टाढा राख्नु, साबुन र पानीले प्राय हात धुनु र कम्तिमा २० सेकेन्ड सम्म राम्रो श्वासप्रश्वासको अभ्यास गर्नु र बेवास्ता गर्नु समावेश छ। 
Spread the love

Leave a Reply

LweoNepal
%d bloggers like this: